Limon Yağı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Limon, günümüzde kullanılan en önemli sebzelerden biri olarak bilinmekle birlikte, ayrıca çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Limondan elde edilen limon yağı da yine birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu anlamda, evde limon yağı yapımı da gayet kolay gözükmektedir. Nitekim, salatalardan yemeklere birçok alanda kullandığımız limonun suyu ve kabukları her şekilde değerlendirilmeye müsaittir.

Limon yağı, limondan aldığı güçle birlikte, birçok rahatsızlığı da gidermek için ilk akla gelen ürünlerden biridir. Kozmetik sektöründe bolca tüketildiği gibi, C vitamini için de tercih edilmektedir. C vitamini yaşlanma etkilerini geciktiren, bağışıklığı güçlendiren, kırışıklıkları önleyen, ayrıca ruhsal ve hormonal dengemizin de korunmasını sağlayan etkiye sahiptir. Bugün eczanelerden yüksek meblağlarla aldığımız kapsül vitaminlerin yerine, limondan, limonun yağından da fayda edinmemiz isabetli olacaktır. Kendi limonlarımızı yetiştirmemiz adına da, küçük bir saksı, kurutulmuş birkaç limon çekirdeği de iş görmektedir. Limon göze de hitap eden, insanın içini okşayan bir bitkidir. Ondan elde edilen yağ da yediden yetmiş yediye herkese önerilmektedir. Çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar, onu gönül rahatlığıyla birçok alanda tüketebilirler.

Limonun İçinde Neler Vardır?

Antibakteriyel etkisi oldukça fazla olan limonun içinde, mineral, vitamin, protein anlamında büyük katkı sağlayacak maddeler yer almaktadır. Ayrıca limon; kalsiyum, potasyum, folik asit, lif, magnezyum, fosfor, su, karbonhidrat, enerji yönünden de çok zengindir. Her sabah aç karnına içilen yarım çay bardağı limon suyu vücudu yenilemektedir. Tırnaklara sürüldüğünde de, beyazlık, parlaklık sağlamaktadır. Limon yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden, bağışıklık sisteminin de koruyucu besinlerinden birisidir. Öyle sihirli bir bitkidir ki, gerek bahçeye, gerek saksıya ekildiğinde ortama da bir ferahlık getirir.

Limon Yağının İçinde Neler Vardır?

Limon yağı da limondan yapılan bir ürün olup, öncelikli anlamda bağışıklık sistemini koruyucu, mikrop öldürücü bir etki taşımaktadır. Limondaki tüm vitaminler limon yağını da kapsamaktadır. O yönde, limon yağının faydaları da aşağıdaki şekilde sayılabilir:

 • Limon yağı, mikrop öldürücü etkisi sayesinde, yaralara sürüldüğünde, onların acısını azaltacaktır.
 • Limon yağı, bir bardak suya biraz damlatıldığında, bulantıyı da giderebilmektedir.
 • Limon yağı, eklemlerin ağrıyan yerlerine sürüldüğünde, ağrıyı da hafifletebilmektedir.
 • Limon yağı, ağızda gargarayla yapıldığında, diş çürüklerine iyi geldiği gibi, ağız kokusunu da önlemektedir.
 • Limon yağı, saçlara ve cilde seyreltilerek sürüldüğünde parlaklık sağlamaktadır.
 • Limon yağı, uçuk çıkan bölgelere sürüldüğünde, oradaki mikropları da kırıp, uçukları kurutabilmektedir.
 • Limon yağı, alerijk rahatsızlıklarda da oldukça etkilidir.
 • Limon yağı, özellikle arının soktuğu bölgeye sürüldüğünde, şişmeyi ve acıyı önleyebilmektedir.
 • Limon yağı, kirpiklere sürüldüğünde, onları besler ve daha gür şekilde uzamalarına olanak sağlar.
 • Limon yağı, kilo problemlerinde de etkilidir. Bir damla limon yağını sabah bir bardak suya damlatıp, düzenli şekilde içtiğinizde etkisini görebilmeniz mümkündür.
 • Limon yağı, kaşıntıyı giderici özelliğe de sahiptir.
 • Limon yağı ile varis olan bölgeleri iyice ovduğunuzda, özellikle bacaklardaki şişliği ve ağrıyı da gidermektedir.
 • Limon yağı ile topuklarınızı ovduğunuzda; kuruyan bölgeyi yumuşatmakta, gözenekleri açmakta ve ölü deriyi de temizlemektedir.
 • Limon yağı, şiddetli baş ağrısına karşı da etkilidir. Onu alnınıza sürdüğünüzde veya kokladığınızda, ağrınız da hafifleyecektir.
 • Limon yağı, kanama olan bölgeye pansumanla uygulandığında, pıhtılaşmayı da önleyecektir.
 • Limon yağı öksürüğü giderici etkiye sahip olduğu gibi, boğazı da yumuşatır.
 • Limon yağı suya karıştırılıp içildiğinde de, günlük C vitamini ihtiyacınızı önemli düzeyde karşılayacaktır.

Evde Limon Yağı Yapımı

Limon yağı yapımı, kolay bir işlem neticesinde gerçekleştirilmektedir. Bunun içinde gerekli olan malzemeler ise aşağıdaki gibidir:

 • 5 adet orta boy limon
 • Organik zeytinyağı
 • Orta boy cam kavanoz
 • Rende
 • Süzgeç

Evde limon yağı yapımı oldukça basit olup, şu işlemler sırasıyla takip edilmelidir. Öncelikle, limonların güzelce yıkanıp, kurulanması şarttır. Ardından, sularını sıkıp, rendelemek gereklidir. Bununla birlikte, beyaz kısım asla karışıma karışmamalıdır. Rende işlemi bitince, ardından kabuklar şeffaf kavanoza koyulmalıdır. Onları iyice kendi içlerinde karmanız şarttır. Üstlerine kapatacak kadar organik zeytinyağını da hemen boşaltabilirsiniz. Kapağı sıkıca kapatıp, karışımı, güneş gören sağlam bir yerde 20 gün kadar bekletiniz. O arada, her gün düzenli olarak bir kere de çalkalayınız. Aroma yağa salınacaktır.

Yağı demledikten sonra, kapağını açınız. Onu süzgeçten geçiriniz. Kabukların süzgecin üst bölgesinde kalmasına özen gösteriniz. Ardından, karışımı başka cam kaplara boşaltınız ve güneş almayacak yerde saklayınız. Limon yağınız hazırdır. Keyifle kullanın!

Limon yağınızı ortalama 20 gün bekletmekle birlikte, bu süreyi 30 güne çıkardığınızda da, geçen her gün aroma yağa daha fazla karışacaktır. Aromanın yağa karışmasıyla, özellikle güzellik işleriniz için bu yağı kullanma şansınız da artmaktadır. Limon yağını teninize sürüp, kokunun yaydığı aromaterapi etkisini de hissetmeniz olasıdır. Limon yağı yapılışı ve kullanılışı kolay, etkisi de oldukça kuvvetli bir üründür. Nitekim, içinde limonun vazgeçilmez büyüsünü barındırmaktadır.

Bu yazımızda sizler için evde limon yağı nasıl yapılır? konusunu ele aldık. Daha fazla içerik için Kadın Blogumuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

Yorum yapın