GenelBeslenme ve DiyetCilt Bakımı

Zeytinyağı tüketmek tansiyonu düşürüyor

Bilge Ağaç Zeytin Dergisi’nin ”her gün 4 kaşık zeytinyağı yemek tansiyonu düşürüyor” başlığı ile verdiği haberde, Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı bilimsel bir araştırma ele alınıyor. Ele alınan makaleye göre düzenli zeytinyağı tüketmek tansiyonu düşürüyor. Buyurun o yazıya hep beraber bakalım;

Zeytin ağacıyla sonradan tanışan kimi ülkeler son yıllarda uyguladıkları politikalar sayesinde Akdenizli üreticilerle yarışır hale geldiler. Bu konuda başı çeken ülkelerden biri de Avustralya… 1800’lerde göçmenlerin getirdiği fidanlar sayesinde zeytin ağacıyla tanışan Avustralya, 2000’li yıllarda geliştirdiği çeşitlerle zeytinyağı ihraç eden ülkeler arasına girmeyi başardı.1997’den bu yana zeytin üretiminin yüzde 4000’lerin üzerinde arttığı Avustralya’da zeytinyağı tüketimi de ikiye katlayarak yüzde 40-45 oranında yükseldi. Ve bu ivme giderek artıyor. Durum böyle olunca ülkedeki bilim insanlarının dikkati de zeytinyağı üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Yüzde 2-2.5 arası

La Trobe Üniversitesi’nce yürütülen bir araştırma, sızma zeytinyağının sistolik tansiyon değerlerinin aşağı çekilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuş. Üniversitenin farklı yaşam tarzları ve beslenme alışkanlıklarına sahip 50 birey üzerine yaptığı klinik deneylerde, diyetlerine günde 4 kaşık (60 ml) sızma zeytinyağı dahil ettiklerinde sistolik tansiyonlarında yüzde 2-2.5 arası düşüş gözlenmiş.

Deakin, Bond, Swinburne Teknoloji üniversiteleri ile Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüstl tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmayı yöneten Prof. Dr. Katerina Sarapsİs, farklı etnik geleneklerden ve farklı mutfaklara sağlık bireylerin yemeklerini değiştirmeden gunde 60 ml çiğ zeytinyağı kullanarak bu sonuçları elde ettiklerini söylüyor. Ekipten Doç. Dr. George Moschonis de çalışmanın kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Yine eskiye dönüyor

Nutrients dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, üç hafta düzenli kullanım sonrasında bu değerlere ulaşan bilim insanları klinik deneye katılan kişilere iki haftalık aradan sonra sızma olmayan zeytinyağı ve rafine zeytinyağı kullandırdıklarında ise bu değerler yine eski haline dönüyor.

Daha fazla içerik için Kadın Güncesi‘ni takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu