Yaşayan Viking Köyü: Gudvangen

Vikingler 8. ve 11.yüzyılları arasında hayatlarının büyük bir kısmını denizlerde geçiren savaşçı, İskandinavyalı korsan ve tüccar bir halktır. Avrupa’nın kuzey ve batısında, Baltık Denizi, Kuzey Denizi, Norveç Denizi, Barents Denizi, Grönland Denizi, İrlanda Denizi, Kanal Denizi ve Atlantik Okyanusu gibi birçok yeri fethetmişlerdir ve Viking akınlarıyla bu dönemde birçok manastır yok edilmiştir.

Vikingler kâşif, tüccar ve savaşçı bir halk olarak bilinmesinin yanında kaba ve ilkel bir halk olarak da bilinir. Viking akınlarından kaçmayı başaran ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerine dağılan keşişlerin trajik ve dramatik anlatımları yüzyıllarca süren bir düşmanlık ve Viking korkusu yaratmıştır. Vikingler medeniyetten uzak bir halk olarak betimlenmiştir.

Vikinglerin yazılı bir gelenekleri yoktur. Bu nedenle yazılı kaynaklar çok zayıftır. Arkeoloji çalışmaları ile Vikinglerin maddi bir kültürü olduğu anlaşılmıştır. Yazılı olan Batılı kaynaklarda ise Vikinglerle ilgili olumsuz bir imaj bulunmaktadır. Göçebe ve savaşçı bir kavim olan Vikingler ticarette de gelişmişlerdir. Deniz yolu ile çeşitleri malların alım ve satımlarını hatta takaslarını yapmışlardır. İngiltere ve İrlanda ticaret merkezleri olmuştur. Amerika kıtasını ise Kristof Kolomb’dan çok daha önce keşfetmişlerdir. Öyle ki Vikinglerin yolculuğu Rusya’ya kadar uzanmıştır.

8. ve 11.yüzyılda yaşanan bu döneme ‘Viking Devri’ denmiştir.  Bu dönemde Viking halkı korsan, tüccar ve savaşçı olarak bilinseler de aynı zamanda dönemin en iyi ahşap ustalığını üstlenmişlerdir. Güçlü ve sağlam gemiler yapmışlardır. Fakat Vikinglerin yaptıkları gemiler dalgalı denizde ilerlemekte sorun yaşamıştır. Vikingler gemileri çoğunlukla ticari, savaş ve keşif amaçlı kullanmışlardır. Ayrıca Viking kültüründe ölülerini içi toprak ile doldurulmuş tahta kayıklara koyup yakarak cenaze töreni düzenlemişlerdir.

Günümüzde Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda ve Faroe Adaları, Viking kökenlidir. Viking kültürüne ise bu yerlerde hale rastlanmaktadır. Norveç’in Vestlan ilçesinde bulunan Vikinglerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gudvangen köyü, Vikinglerin kültürüne rastlayabileceğiniz hatta bu kültürün hala yaşatılmakta olduğu bir Viking köyüdür.

Gudvangen: Njardarheimr Viking Köyü

Sizi binlerce yıl geçmişe götüren heyecan verici ve inanılmaz bir yolculuğa sürükleyen Viking köyü, yaklaşık 100 kişilik yerel halk ile Viking kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Viking köyünde Viking Market ve Viking Yaşam Müzesi bulunuyor. Viking Yaşam Müzesi olarak adlandırılsa da aslında bir müze değil yaşayan bir otantik Viking köyüdür. Norveç’te aslında doğanın kendisi bir müzedir. Ayrıca Gudvangen Viking Köyü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Njardarheimr Viking Village aslında Viking köyü açık hava müzesidir bu isimle de bilinir.

  • Vikinglerin mirasını yaşatan Viking Yaşam Müzesinde odun ateşinde pişen enfes Viking yemeklerini tadabilirsiniz.
  • Vikinglerin savaşlarda ve günlük yaşamlarında kullandıkları kesici aletleri görebilirsiniz. Vikinglerin savaş silahlarını ve malzemelerini tanıyabilirsiniz. Viking savaşçıları gibi balta kullanabilir ve ok fırlatabilirsiniz.
  • Vikinglerin yaşam tarzını gözler önüne seren bu Viking köyünde, Viking evlerini ve bu evlerde yaşayan insanların kültürlerine şahit olabilirsiniz. Gudvangen‘deki Viking Köyü’nde, Vikinglerin hikayelerini dinlerken tarihin yankılarını duyabilirsiniz.
  • Burada Vikinglerin kim olduğunu ve nereden geldiklerini anlayabilirsiniz.
  • Viking olmanın gerçekte nasıl bir şey olduğunu öğrenebilir ve kendiniz için bir Viking topluluğu yaratabilirsiniz.

Vikinglerin seyahatleri, tekneleri, Viking çağı ve öğretilerinin tarihte nasıl derin bir iz bıraktığı ve bugün hala Norveç halkını nasıl etkilediğine dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Viking ruhunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz ve sürdürülen Viking geleneklerini bizzat yaşayacaksınız.

Diğer hayvanlara nazaran koyunları öldürmeyip ısınmak için yünlerinden yapılan kıyafetleri, hayvan derilerinden (genelde inek derisinden yararlanırlar) yapılan ayakkabıları, hayvanların boynuzlarından yapılan aksesuarları, 20’den fazla böcekle kırmızı renk ve idrarlarını kullanarak mavi renk elde ettiklerini ve bunları nasıl kullandıklarını, Viking Tanrılarını, güçlü gemilerini kısacası bütün Viking yaşantısını görüp bu kültüre şahit olacaksınız.

Viking geleneklerinin sürdürüldüğü bu köye turlar düzenlenmektedir ve bu turlar ücretlidir. Viking Köyüne evcil hayvan getirmek yasaktır. Viking köyünde hayvanlar bulunduğu için evcil hayvan kabul edilmemektedir. 0-4 yaş arası çocuklara ücret alınmamaktadır.

Bu yazımızda sizler için Yaşayan Viking Köyü: Gudvangen konusunu ele aldık. Daha fazla içerik için Kadın Blogumuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

Yorum yapın