Tırnak Bakımı İçin 7 Farklı Doğal Yöntem

Tırnaklarımız bizim en önemli uzuvlarımızdan biri sayılan ellerimizin ayrılmaz parçalarıdır. Özellikle, el tırnaklarımız gün boyunca baskı altındadır. Nitekim, sürekli her iş için önce ellerimizi kullanmaktayız. Bununla birlikte, yine ayak tırnaklarımızı da kimi zaman ihmal edebilmekteyiz. Sürekli ayakkabı içine hapsolan, havadaki her türlü ısı değişikliğinden etkilenen ayaklarımız için de ayrıca bakım şarttır. Bu yönde, evde de kolayca uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemleri sizlere sunmamız olasıdır.

Tırnak Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Tırnak, birçok omurgalı hayvanda da bulunan, parmakların uçlarını örten boynuzsu tabakaya verilen isimdir. Tırnaklarda keratin denilen özel bir protein vardır. Bu protein, onları sertleştirmeye yarar. Aynı protein saçlarda ve dişlerde de bulunmaktadır. Bu sebeple, saç, diş, tırnak bakımları insanların dış görünüşünde önemli bir yer teşkil etmektedir. Tırnağın etle birleştiği kısmına lunula adı verilmektedir. Tırnak sürekli uzayan ve sürekli de hasar gören bir yapıya sahiptir. Onu keserken çok dikkatli olunmalıdır. Hassas yapısıyla, kanamaya neden olabilir. Bununla birlikte, tırnaklar çok çabuk kırılabilmektedirler. Bakım uygulanması şart olan kısımlardan biridirler.

Tırnak Bakımı Neden Gereklidir?

Tırnak bakımı, kadınlara atfedilen bir durum gibi gözükse de, günümüzde erkekler için de tavsiye edilmektedir. Özellikle, ağır eşya taşıyan, sanayide, kuaförde çalışan, gün boyu ellerini kullanan insanlar için tırnak batması, tırnak kırılması, tırnak zedelenmesi, tırnak sararması gibi durumlar görülebilmektedir. Tırnaklar çok ihmal edilirlerse, ortopedik ve dermatolojik anlamda da sorun yaratabilmektedir. O yüzden, onlara sürekli bir bakım yapılması elzemdir. Tırnak bakımı yapılmazsa, ilerleyen yaşlarda biçimsiz, şekilsiz, acı veren tırnak rahatsızlıkları da görülebilmektedir. Bununla birlikte, yenilen, ısırılan, ağza götürülen tırnaklar da mikroplara davetiye çıkarmaktadırlar.

Ayaklarımızda da topuklarla beraber, en çok hasar gören bölge tırnaklarımızdır. Bilhassa, baş parmakların tırnakları ezilebilmektedirler. O yüzden, ayak ve ayak tırnağı bakımı da aksatmadan yapılmalıdır. Yine, ayak tırnağının da ihmali olursa, batma, çıkma, morarma, ezilme, acıma, ağrıma, kanama gibi istenmeyen ortopedik durumlar gerçekleşebilmektedir. Tırnak bakımı görselliğin de ön plana çıktığı günümüzde, gitgide önem kazanmaktadır. İnsanlar ilk olarak ellere bakmaktadırlar ve buna göre, temizlik notu vermektedirler. Yazın da açık ayakkabı, sandalet, terlik giyildiğinde, ayak tırnaklarının görünümleri de dikkat çekmektedir. Hatta, bazı ayakların görüntüleri insanlara itici gelmektedir. Tırnaklara bakım yapılmazsa, ayak kokuları, mantar, egzama gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarılmaktadır.

Tırnak Bakımı İçin Uygulanacak 7 Yöntem Nedir?

Tırnak bakımı evde doğal yöntemlerle, çok vakit almayacak şekilde yapılabilmektedir. En basit tabisiyle, ellerimizde ve ayaklarımızda nemlendirici kullanmamız bile, onlara karşı bir hassasiyet gözetir. Hızlı yaşamın bizi götürdüğü noktada, vücudumuza yabancılaşırken, el ile ayak tırnaklarımız da bunun cezasını çekebilmektedir. Tırnak bakımı limon üstünden gerçekleştirildiğinde, inanılmaz sonuçlar vermektedir. Limondaki asit dengesi tırnakları korumaktadır. Limon kabuklarıyla ovuşturulan eller ve ayaklar hem parlamakta, hem güzel kokmaktadır.

Tırnaklarınızı güçlendirmek adına, temiz bir diş fırçasıyla onları fırçalamanız da etki yaratacaktır. Tırnaklarınızı da tıpkı dişleriniz gibi fırçaladığınızda, gitgide sertleştiklerini, beyazlaştıklarını ve ışıl ışıl olduklarını göreceksiniz. Bununla beraber, doğal yöntemlerle uygulanabilecek peelingleri de marketlerden, güzellik merkezlerinden edinebilirsiniz.

Ayrıca, tırnakların bakımı adına aşağıdaki 7 yöntemi de gerçekleştirmeniz mümkündür:

Salatalığı rendeleyin ve suyunu çıkarın

Salatalık içindeki vitamin ve mineral katkısı sayesinde, sizlere cildiniz adına büyük olanaklar sağlayacaktır. Bir salatalığı alıp, suyunu iyice sıkın. Ardından, onun içinde ellerinizi ve ayaklarınızı 5 dakika kadar bekletin. Bu işlem ölü derilerin yenilenmesine, tırnaklarınızın kuvvetlenmesine yarayacaktır.

Çay Ağacı Yağı kullanın

Çay Ağacı Yağı güzel kokusuyla sizi mest ederken, tırnaklarınızı, tırnak kenarlarını ve tırnak aralarındaki bölgeyi de temizleyecektir. Bir damla yağı pamuğa ya da kulak çubuğuna çay ağacı yağını daldırıp, tırnaklarınızın her yerine sürebilirsiniz.

Karbonat ve Limon Suyu karıştırın

Bir tatlı kaşığı karbonata, yarım limonu sıkarak ya da bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı tırnaklarınıza sürün. İhtiyaca göre, el ve ayak için daha fazla karbonat ve limon suyu da kullanabilirsiniz. 10 dakika kadar bekletilen bu karışımı, sonra iyice yıkayın.

Biyotin katkılı beslenmeye özen gösterin

Biyotin içerikli fındık, muz, yumurta tüketmeye özen gösterin. Ayrıca, keratin açısından sizi güçlendirecek yiyecekleri de sık sık tercih edin. Bunlardan bazılarını; karaciğer, balık, yoğurt, süt şeklinde sayabilmemiz mümkündür.

Beyaz sirke kullanın

Tırnak beyazlatma adına en etkili yöntem olarak bilinen sirke, kullandıkça değişimi çabucak fark etmenize yol açacaktır. Bu anlamda, bir kaba beyaz sirke koyup, el ve ayak tırnaklarınızı ona yatırmanız size fayda getirecektir.

Vazelin kullanın

Kaliteli ve bilinen bir marka üzerinden kullandığınız vazelini tırnaklarınızın kenarlarına yedirdiğinizde, onların yumuşacık olduğunu da görebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile masaj uygulayın

Hindistan cevizi yağı hem güzel kokusuyla, hem yumuşatıcı ve koruyucu özelliğiyle tırnaklarınıza parlaklık kazandıracaktır.

Bu yazımızda sizler için Tırnak Bakımı İçin 7 Farklı Doğal Yöntem konusunu ele aldık. Daha fazla içerik için Kadın Blogumuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

Yorum yapın