Siyah Maskenin Cilde Yararları Nelerdir?

Siyah maske, günümüzün en çok tercih edilen temizlik ürünlerinin başında gelmektedir. Görüntüsünden gelen siyahlık, insanın yüzünde de ilginç bir etki yaratabilmektedir. Bu maske, binlerce yıldır toprak altında kalan polifenollerin toplanarak maske haline getirilmesidir.

Siyah maske nasıl kullanılır? diye sorulduğunda, oldukça basit bir şekilde, diğer maskeler gibi cevabı verilebilir. Polifenoller, her molekülde bulunan fenol grubu bileşkelere denilmektedir. Bitkilerdeki renklendirmelerden sorumlu olan bu maddeler, sonbahar yapraklarındaki solgun renklerden de sorumludurlar. Bu sebeple, maskede de oldukça koyu bir renge bürünerek, yüze nüfuz ederler. Antioksidan polifoneller cilt kanseri, yüz felci vb. gibi özellikleri de azaltıcı etkiye sahiptirler. Bu maskenin diğer adı, aktif karbon maskesi ve kömür maskesi diye de geçmektedir. Fakat, orada bahsedilen kömür, madenden çıkarılan materyal değildir. Renginden dolayı bu maskeye öyle denilmektedir.

Siyah Maske Nedir?

Siyah maske doğanın bize sunduğu nimetlerden biridir ve oldukça naturel koşullardan elde edilerek elimize ulaşır. O anlamda, günümüzün gelişen kozmetik sektörünün içinde bu maskeler birçok maskeye göre daha farklı bir yerde durmaktadırlar. Jel maskelerin, peeling’lerin, krem maskelerin, su bazlı standart maskelerin dışında, siyah maske ayrı bir alan yaratmaktadır.

Siyah maske hemen hemen çoğu cilt tipine uygunlukla beraber, dermatolojik testlerden geçirildiği laboratuarlarda özenle üretilmiştir. Son yıllarda oldukça gelişen kozmetik sektöründe ayrı bir yere sahip, maske üretimi talebe göre satılmaktadır. Nitekim, bu ürünü diğer maskeler gibi anında kullanmak kolay değildir. Derinlemesine bakım yapmak isteyenlerin, evde kendilerine vakit ayırarak, yüzlerinde bir süre bekletecekleri, sonra da bol suyla yıkayacakları bir ürün şeklinde bilinmektedir. Bazı maskelerin siyahlıktan ötürü yüzde renk de bırakabildikleri ve bunun kendiliğinden geçtiği de görülebilmektedir. Bu maskelerin soyulabilir modelleri de vardır. Onları da üstlerinde yazan süreye göre bekletilmeleri, ardından soyulan yerlerin suya değmesi gerekmektedir.

Siyah Maskenin Diğer Maskelerden Farkı Nedir?

Siyah maske kullananlar öncelikli olarak, cilt tiplerini iyi tanımlamalıdırlar. Her ne kadar bu maske, her türlü cilt tipi için olumlu sonuçlar verse de, kimi markalarda maskelerin hangi cilt tipine uygun oldukları veya olmadıkları da açıklama etiketlerinde yazabilmektedir. Bu anlamda, maske diğer maske türlerine göre daha doğal maddelerden üretilmiş, baskın bir üründür. Bu maske, kozmetik sektöründeki standart maskelere göre, daha özenli bir bakım için önerilmektedir. Diğer maskeleri ya da temizleyici jelleri yüzünüze sürdüğünüzde, şeffaf etkileriyle gözeneklere karışabilmektedirler. Oysa maske tıpkı kil maskesi gibi, biraz daha doğal şekilde, cildin gerilmesiyle ve ciltte oluşan kurumayla birlikte kullanılmaktadır. Bu maske, ortalama 20 dakika yüzde bekletilecek ürünlerden biri olarak da bilinmektedir.

Siyah Maske Bir Çeşit Peeling Midir?

İçlerinde mikro düzeyde katkı maddesi bulunduran temizlik ürünlerine peeling vasfı verilmektedir. Kozmetik terimi olarak da peeling, tıpkı kendi genel anlamı olan soymak fiiline tekabül eder. Eğer, bir maske yüzde belli bir süre bekletiliyorsa ve ardından eller yardımıyla soyuluyorsa, o ürün peeling etkisi taşımaktadır. Kimi maskeler de vardır ki, sürülerek veya kurutularak, direk yıkanabilmektedirler. Siyah maskenin de marka tasarımına göre değişen, soyulan modelleri bulunduğundan ötürü, kimi özelliklerinin peeling olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Zaten genellikle ürünler satılırken siyah peeling maskesi diye de ayrıca belirtilmektedirler. Böylelikle, onları nasıl kullanmanız gerektiğinin de sinyallerini verirler. O sebeple, maske almadan önce, içindekiler bölümünü, ayrıntıları ve kullanılış şeklini de okumanız önemle tavsiye edilmektedir.

Siyah Maske Nasıl Kullanılır?

Siyah maske sivilceli cilde uygulanır mı diye sorulduğunda, bunun cevabının kesinlikle evet olduğunu belirtebiliriz. Öyle ki, maske tüm doğallığıyla ve içindeki antibakteriyel madde özelliğiyle, sivilceleri kurutmak ve onları yok etmek üzere tasarlanmıştır. Sivilcelerle beraber, siyah noktaların da giderilmesinde maske oldukça etkilidir.

Siyah maske, genellikle haftada 2 kere kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Bununla birlikte, evde, tatil ve istirahat günlerinizde kullanmanız, ondan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Birden bire sürülüp, bekletilmeksizin hızla yıkanılan bir madde değildir. Daha çok özen isteyen, zamana yayılarak kullanılması tavsiye edilen bir maskedir. Bu yönde, elle değil de, fırçayla sürülmesi önerilir. Fırçanın dışında, eldiven takılarak da sürülebilir. Ellerin maskeyle temas etmemesi, içindeki polifenollere zarar vermemesi adına elzemdir.

Siyah maske yüze masaj yapılarak da yedirilebilir. Ama, belirtildiği gibi elleri mutlaka koruma altına almak gereklidir. Maske uygulanırken, boyun kısmınızın açık olduğu ya da evde kullandığınız gelişigüzel bir kıyafetinizin olması tercih edilir. Maske çok koyu bir renge sahiptir, üstünüzü ya da kıyafetinizi boyaması önceden engellenebilir. Ayrıca, banyoya girmeden önce de sürülebilir. Ortalama 20 dakika bekletildikten sonra, bol ılık suyla temizlenmelidir. Eğer, peeling şeklinde olan ürünler tüketiliyorsa, onlar da eldiven taktığınız elleriniz vasıtasıyla soyulabilir. Ardından, bol suyla yıkanabilir.

Siyah Maskenin Cilde Yararları Nelerdir?

Siyah maskenin yararları çok fazladır. Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olduğundan ötürü, ciltte büyük etkiler göstermektedir. Bu maskenin yararları aşağıdaki şekilde belirtilebilir:

  • Ciltteki siyah noktaları yok etmek için bire birdir.
  • Ciltteki sivilce oluşumunu engeller, olan sivilceleri de kurutur.
  • Gözenekleri açarak, cildin nefes almasını sağlar.
  • Antiaging ve detoks denilen yaşlandırmayı geciktiren bir güce sahiptir, kırışıklıkları azaltır.
  • Cildin canlı, yumuşak ve parlak görünmesine olanak verir.
  • Ciltteki kan dolaşımını da düzenler; yüz felci, deri kanseri, lekelenme, güneş lekesi gibi izlerin yok olmasını sağlar.
  • Ciltteki iltihapları kurutur.
  • Ölü hücrelerin atılmasına ve hücre yenilenmesine fırsat verir.

Bu yazımızda sizler için Siyah Maskenin Faydaları konusunu ele aldık. Daha fazla içerik için Kadın Blogumuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

Yorum yapın