Çocuklu Ailelerin Seyahat Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler

Aile kurmak, çoğu kadının ve erkeğin en büyük hayallerinden biridir. Her ne kadar koşullar değişse de, yine de ilksel beyin yapımız ve evrimsel sürecimiz bize çekirdek bir aile kurmanın sinyallerini vermektedir. O yönde, yeni aile kuracaklar ya da çocuk sahibi olanlar, artık hayatlarının eskisi gibi olmayacağını da bilmelidirler. Bu yönde, çocuklu aileler seyahate çıkmak istediklerinde onları bekleyen bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

Seyahat için olmazsa olmaz şeyler akla geldiğinde, belli sıralamaları yapmamız kolaydır. Kışlık bir merkeze gidiyorsak, ona göre kıyafetler, ısıtıcı ürünler vd. seçebilirken; yazlık bir merkeze gidiyorsak, güneş kremi, bikini, mayo, havlu gibi materyalleri de yanımıza almamız kolaydır. Lakin, söz konusu çocuk olunca, orada işlerin rengi biraz daha boyut değiştirmektedir. Çocuk ayrıntılarıyla gelen ve her türlü gereksinimi aileye bağımlı bir varlıktır. O sebeple, onun için en ince hesaplar yapılarak hareket edilmelidir. Tabiri caizse, artık öncelikle çocuğu tatile çıkarmak için plan yapılmalıdır. Çocukların psikolojik süreçleri de yetişkinlere göre daha hassastır.

Çocuklu Aileler Tatil Planlarını Nasıl Yapmalıdırlar?

Tatil çantasında olması gerekenler nelerdir diye düşündüğümüzde, ortak aklın getirdiği bilinçle çoğu kimse hemen hemen aynı şeyleri sıralamaktadır. Ancak çocuk söz konusu olduğunda, ayrıntılar ve öncelikler daha da artmaya başlar. Çünkü, çocukların sağlıkları, eğlenmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri, rahat ifade etmeleri, ileriki süreçlerde de onları etkileyecek, özgüvenlerine katkı sağlayacak bireyler yaratmaktadır. Aile çocuk için en temel ortamdır; orada iyi de olsa kötü de olsa ne gördüyse, aynen kaydeder ve gelecek hayatında bunu diğer insanlara da bire bir yansıtır. Bu yüzden, Türkiye gibi sorunlu bireylerin yaşadıkları bir ülkeye bakıldığında, orada en temelde aile probleminin olduğu fark edilecektir.

Çocuk denilince, uzmanların sınıflandırmalarına göre, 6-17 yaş grubu ele alınmaktadır. Şüphesiz, 6 yaş öncesi de çocuk kategorisine girmektedir. Ama, o gruptakiler daha çok bebek sıfatıyla adlandırılmaktadırlar. Yine de, çocuk denilince, kategorizasyonun ötesinde, gündelik konuşma dilinde bebekleri de o çatı altında değerlendirmemiz olasıdır.

Çocuklu ailelerin tatil planları yaparken dikkat etmeleri gereken kimi hususlar vardır. Bunlardan başlıcası, mevsim sıcaklık değerleridir. Eğer çocuğunuz varsa; onun üşümemesi, üşütmemesi,  sıcakta kalmaması veya onu güneş çarpmaması gibi pek çok başlığa da ehemmiyet gösterirsiniz. O sebeple, tatil planlarını iş vakitlerinizden arttırdığınız ya da aylık izinlerinizin verildiği zorunlu süreçlere göre yapmıyorsanız, çocuklarınızın sağlık durumlarına göre yapmanız önerilmektedir. Özellikle, sonbaharın ilk ayları sizin için idealdir. Bununla beraber, gideceğiniz mekânlar apart, otel, devremülk ya da tatil beldesi benzeri yerler olabilir. Orada da ilk olarak, çocuklar için hangi avantajlar sunulduğunu araştırmanız; gerekirse, bunları arayıp teker teker öğrenmeniz gerekmektedir.

Çocuklar için oyun alanlarının olması, koruma/ emniyet sistemlerinin bulunması, çocuk bakım ürünlerinin satıldığı mekânlara yakınlık, çocuklar için özel menüler ve aktiviteler de hayli önemlidir. Gideceğiniz yerin ailelere mi ağırlık verdiğini de öğrenmeniz gereklidir. Aileyle ve çocukla tatile çıkmak demek, benzer kesimden kişilerle bir araya da gelmeyi gerektirir.

Çocuklu Aileler Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Çocuklu aileler tatile çıkarken, çocuğun yaş dönümünü ve gelişimini de hesap etmelidirler. Nitekim, çocuklar hızlı büyüyen varlıklardır. Gerek vücut gelişimleri, gerek ruhsal gelişimleri, gerekse psiko-motor becerileri de hızla ilerleyebilmektedir. Çantaya ne koyulur tatil için sorusu da, bu noktada devreye girmektedir.

Çocuğunuz kendi çantasını taşıyabilecek ve hazırlayabilecek konumda mıdır; yoksa, hem fiziki olarak, hem de içerik bazında desteğinize mi ihtiyaç duymaktadır? Bu minvalde, çocukların yaş dönümlerini aşağıdaki gibi ayırabilmenin mümkünatı vardır:

 • 6-8 yaş
 • 8-10 yaş
 • 10-12 yaş
 • 12-15 yaş
 • 15-17 yaş

Yukarıdaki yaş aralığı, bebeklik dönemi sonrası hesaplanarak yapılmış olup, her bir dönem kendi içinde ihtiyaç listesi de öne sürmektedir. Bu anlamda, mevcut yaş aralıkları zarfında önerilen ihtiyaç başlıkları şöyle verilebilir:

6-8 yaş

Bu yaş grubu henüz tamamen size bağımlı olduğu ve varlığınızdan çok etkilendiği için, onlar adına yanınıza bol bol kıyafet almanız yararlı olacaktır. Çocuklarınız koşturmaya ve enerji atmaya yatkın olduklarından, üstleri kolayca pislenebilir. Bununla beraber, önlük, sağlıklı mamalar ve besinler, temiz su gibi ürünler de önerilebilmektedir. Bebeğinizi koyacağınız puset, araba da önerilebilir. Bolca ıslak mendil alınması da tavsiye edilir.

8-10 yaş

Bu yaş grubundaki çocuklar kuru gıdalarla beslenebilirler. Yine de yanınıza, mevsimine göre mont, mayo-bikini, şort, sweatshirt, gömlek, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, soğuktan koruyucu krem almanız gerekebilir. 10 yaşına merdiven dayamış bir çocuk için ayrıca, özel bir çanta hazırlaması da önerilebilir.

12-15 yaş

Bu yaş dönümündeki çocuklar, bilgisayar, tablet, telefon gibi akıllı aletlerle; Harry Potter vb. fantastik kitaplarla içli dışlı olmaya başlarlar. O yönde, onlara ayrı çanta hazırlamalarını önerebilir, kıyafet konusunda da destek olabilirsiniz. Yanlarına fazladan terlik, ayakkabı, havlu da koyabilirsiniz.

15-17 yaş

Bu yaş grubundaki çocuklar ergenliğe yavaş yavaş geçiş yaptıklarından ötürü, yanlarına dijital ürünler almayı mutlaka isterler. Şarj aleti vb. gibi materyaller onlar için çok merkezidir. Bu yönde, sorun çıkmaması adına, yedek bir şarj aleti alınabilir. Bu çocuklara kendi çantalarını hazırlamaları adına fırsat da verilmelidir. Onlara su geçirmeyecek, yolculuk çantaları hediye edilebilir.

Doğum Çantasında Neler Olması Gerekmektedir?

Çocuklu aileler denilince, bebek unsurunu da unutmamak gereklidir. 0-6 yaş grubu bebeklik dönemini temsil etmektedir. Bu dönem en dikkat edilmesi gereken süreci yansıtmaktadır. O yönde, onlarla tatile çıkılması daha fazla özen gerektirmektedir. Doğum çantasında olması gerekenler açısından, aşağıdaki maddelere özellikle eğilmek elzemdir:

 • Sebzeli ve meyveli mamalar, püreler
 • Bebek cildine uygun şampuanlar, sabunlar
 • Bebek pişik kremleri
 • Bebek cilt kremleri
 • Birkaç tane önlük
 • Bol bol kıyafet
 • Örtü (mevsime göre)
 • Bebek puseti, bebek arabası
 • Araç varsa, bebek koltuğu
 • Bebek bezi
 • Hassas ciltler için ıslak mendil

Bu yazımızda sizler için Çocuklu Ailelerin Seyahat Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler konusunu ele aldık. Daha fazla içerik için Kadın Blogumuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

Yorum yapın